1.

Namalujte po centimetru čísla od 1-24 z vrchu svíčky (ideální dlouhé stolní).

Řetěz vděku je klasický papírový řetěz z proužků barevných papírů (nebo pomalujte papír z jedné strany). Dítko si každý večer napíše na jeden až 3 proužky (nebo vám řekne, co napsat), co se mu ten den líbilo, za co je ten den rádo. A slepíte do řetězu. (Celý příspěvek k řetězu vděku najdete tady.)

2.

Namalujte spirálu na černý papír bílou křídou a nechte děti vyskládat buď fazole nebo slunečnicová semínka ve slupce nebo cokoliv vás napadne na ni (ideálně na nanešené lepidlo).

Recept na perníčky můžete vyzkoušet náš letitý ozkoušený a moc dobrý:

3.

Vločky děláme klasicky, jak ještě ve škole. Stačí bílý papír a nůžky a srozumitelné návody jsou např. tady.

A perníčky zdobit můžete jakkoliv, nechte dítě tvořit podle fantazie. Něco o tom nelpění na dokonalosti a našich představách jsem napsala vloni v tomto příspěvku.

4. 

Vyrobte si papírového anděla s korálkou místo hlavičky- potřebujete 2x A4 papír složený do harmoniky a větší korálku a provázek- přiložíte pak dvě harmoniky k sobě a korálku s provlečeným provázkem umístíte v horní části mezi ně jako hlavičku, obvážete a pověsíte, kam potřebujete.

A mandalu z přírodnin může dítko udělat podle vlastní fantazie. Tady jsou nějaké naše:

5.

Udělej zimní výzdobu oken- např. namaluj na okna bílou temperou smíchanou s tekutým mýdlem (tip od Radky Rubešové) cokoliv, aby to bylo jako zimní krajina.

U nás se přidávala i červená, jak vidíte. Pro děti je to úžasná technika, kde mohou stát a když je barva smíchaná s mýdlem jde snáz umýt. Dopřejte tak dětem spontánní hru tvořením a to, že mohou u tvorby stát. To je skvělé na rozvoj.

Zatancuj si po každé, když se ti něco dnes nechce. Vymysli si svůj tanec. Tak tam asi není co vysvětlovat, jen, že je skvělé, když se děti spontánně vyjadřují celým tělem.

6.

Vyrob záložku z otisků prstíků a dokresli je jakkoliv- nechte si děti hrát a domalovávat otisky prstů podle fantazie.

Vyrob jednoduchý chlebík. K tomuto úkolu můžete využít třeba recept: 0,5 kg hladké mouky, smíchat s balíčkem sušeného droždí a 2 lžičkami soli trochou kmínu a přilijte 300 ml vlažné vody a 2 lžičky octu. Pečeme po vykynutí (v teple pod utěrkou kyne cca 1-2h) na 180 stupňů.

Když přidáte trochu červeného potravinářského barviva nebo barviva z řepy, bude to děti bavit možná ještě víc, jak jsem psala v tomto příspěvku.

7.

Vyrob si větrník z papíru- každý cíp má jedno ze zvířátek na cípu-a dej si ho někam, kudy často procházíš a foukni do něj podle toho, jak se zrovna cítíš (takovou silou dechu). Předlohu větrníku máte v přílohách, stačí čtverec vystřihnout a nastřihnout vyznačené diagonály a každý druhý cíp založit do středu a sepnout připínáčkem k nějakému klacíku.

Vyrob adventní věnec, stromeček nebo vánoční přáníčka z vystřižených otisků rukou – zelené jako stromeček a domaluj hvězdu nahoru. Věnec z vystřižených otisků vyrobíte tak, že vystřihnete prostředek papírového talířku a na zbylou obruč nalepíte ručičky. Stromeček tak, že na vystřižený karton od krabice v trojúhelníkovém tvaru (stromečku, nalepí děti ručičky všude a nahoru žluté otisky třeba jako hvězdu a domalují).

 

8.

Natiskni červeně rozpůlené jablíčko a domaluj hlavičku a tykadla a máš berušku.

Přečti si s rodiči něco o vánocích.

9.

Udělej ptačí krmítko nebo sušenky pro ptáčky. Na výrobu sušenek pro ptáčky můžete použít želatinu nebo ptačí zob, jakákoliv semínka (ovesné vločky třeba).

Želatinu rozpusťte v hrnku s troškou vody a do větší misky nasypte ptačí zob, ovesné vločky, semínka a pak do něj vlijte želatinu a zamíchejte. Kdyby bylo potřeba ještě zahustit, přidávejte zob nebo semínka. Připravte si pečící papír a na něj vykrajovátka cukroví na vánoce. Do každé formičky nalijte směs se želatinou, dobře zamáčkněte, aby tam nezůstávaly vzduchové bublinky. A vytvořte v každé sušence dost velkou dírku, aby se pak dala zavěsit. Takto nechte sušenky zaschnout a pak sundáte formičky, navléknete provázky a můžete jít ptáčkům vyrobit jejich vánoční strom.

 Napiš nebo namaluj dopis pro někoho blízkého.

Přečti si s rodiči něco o vánocích.

10.

Pošeptej někomu tajemství a můžete pak hrát tichou poštu. Dnes šeptej co nejčastěji.

  Vyrob slané těsto a ozdoby na stromeček z něj.

Těsto snadno vyrobíte ze 2 hrnků hladké mouky, hrnku soli a 3/4 hrnku vlažné vody. Dobře propracujte a pak se s ním krásně dětem pracuje i vykrajují formičky. Mohou si do nich otisknout i jakákoliv razítka nebo nějaké textury a nakonec vozovkami pomalovat.

11.

Vymysli něco milého, nějaké překvapení, pro někoho blízkého.

       Vyrob sněhuláky z toaletních ruliček. Tip na jejich výrobu najdete v tomto příspěvku.

12.

Vyrob 5 minutovou modelínu a z ní udělej zimní krajinu, použij klacíky, šišky apod. A nezapomeň si hrát, jak chceš.

Vařená modelína je snadná:

Návod: Potřebujete hladkou mouku, sůl, ocet, olej a přírodní barvivo.

Na teflonové pánvi rozpusťte 3 lžičky soli ve 300 ml vody a přidejte lžíci oleje a 2 lžíce octa. Jakmile začne probublávat, snižte teplotu, pomalu přimíchejte 150 g mouky a 5 min míchejte. Vznikne hustá hmota, kterou si pak dobarvíte, jak potřebujete.

A je hlavně úžasnou pomocí ventilace stresu a pomoc s emocemi i kognitivním rozvojem a vnímáním těla u dětí.

  Uvědom si jako jaká barva se dnes cítíš? A co máš spojené s touto barvou? Ptejte se třeba dítka jaká barva se mu s jako emocí nebo pocitem spojuje a jako která z nich a proč se teď cítí.

       Pohybuj se jako ta barva, a to, co ti připomíná, než se to zase změní.

13.

Někoho dlouze obejmi a uvědom si jak se u toho cítíš.

     Namaluj na velký papír zimní krajinu a z kousků bílého papíru nebo z natrhaných ubrousků pomačkej ,,sněhové koule” a udělejte foukací závody.

Obdobu tohoto cvičení ve vodní verzi najdete tady.

14.

Vyber si jednu barvu a té si celý den dnes všímej, ať můžeš u večeře říct, kde všude ta barva dnes byla. (toto cvičení jsem popisovala v příspěvku o sněhulácích z ruliček výše).

     Vyrob přáníčka pro prarodiče (harmonika ze zelených papírků jako stromeček). Tip na přesýpací přáníčka najdete tady

Přáníčka vyrobené podle vlastní fantazie dětí většinu prarodičů potěší ze všeho nejvíc.

15.

Zasaď 10 čoček do vaty do skleničky a zalívej každý den.

Dnes si vybarvi masku podle toho jak se cítíš (takové barvy si zvol) a popros rodiče, ať ti přidělají potom gumičku nebo provázky a staň se liškou- uvědom si jak se liška pohybuje, co jí, kde spí. Masku máte přiloženou k vytištění v přílohách.

16.

Zazpívej si svoji oblíbenou vánoční písničku nebo si nějakou vymysli.

      Velký papír rozděl na 4 nebo více částí a do každé z nich namaluj jiné počasí (slunce, pod mrakem, déšť, bouřka, sníh) a pak si uvědom, jaké počasí je v tobě. Ptej se sebe i ostatních co nejčastěji.

Přikládám, jak to máme namalované my, tam si děti vkládají kartu emocí, jak se cítí a kartu jak si můžou pomoci. Ale stačí třeba i vyrobit kartičky počasí nebo si počasí malovat na tabuli pokud máte.

17.

Zkus si představit, že máš kolem svého těla bublinu, kde končí a jak vypadá. Zkus dnes být s někým co nejblíž, bez toho, abyste se dotkli. A představuj si, že tam končí tvá bublina a začíná bublina toho druhého.

(Toto je krásný trénink vlastních tělesných hranic a vnímání těla)

    Pozoruj v přírodě, na procházce, jaká zvířata uvidíš a kolik zvuků kolem sebe uslyšíš. Stáváš se různými zvířátky, které mají velmi ostré smysly nebo vydrž minutu v tichosti dívat se někomu do očí. Taky mu při tom můžeš říct: ,,Ahoj (jméno dotyčného), máš (barvu jeho očí) oči.”

(děti se tak učí zaměřování pozornosti a zklidnění, ale i kontaktu a empatii).

 

18.

Namaluj nebo udělej koláž toho, co máš rád/a nebo co si přeješ.  (To je pěkná příležitost uvědomit si, co si dítko moc přeje, co miluje).

Vymysli vánoční příběh nebo si nějaký povídejte.

19.

Dnes tě před spaním čeká krátký příběh o kolouškovi. Zkus zjistit, jak se mají zvířátka v lese v zimě. Něco si o nich přečti nebo se o nich pobav s rodiči. 

Příběh k přečtení a zklidnění těla (tři tečky znamenají krátkou pauzu, aby si dítko mohlo představit):

Ahoj, dneska společně navštívíme jelení rodinku. Tak se pěkně uveleb a protáhni své tělo tak, aby se nejdříve celé protáhlo, napnulo a pak s výdechem úplně uvolnilo. 
Stáváš se hadrovou panenkou, jak je tvé tělo uvolněné. Zhluboka dýchej do bříška, jako by tam byl balón. Dej si ruku na bříško a uvědomuj si, jak se ruka s nádechem a s výdechem pohybuje.

Teď si představ teplé letní odpoledne. Jsi na krásné velké louce, kde se cítíš bezpečně a skvěle.
Je tam spousta květin a ty cítíš jejich vůně, jak je vánek vzduchem k tobě nese.
Zpívají ptáci, volají na sebe ze stromu na strom. A vítr ti příjemně ovívá obličej. Je teplý a jemný. (…)
Jak tam tak stojíš, porozhlédni se do všech stran a všimni si, jak to okolo tebe vypadá a co všechno slyšíš. (…)
Je ti tam moc dobře.
Tamhle na okraji lesa najednou vidíš, že se něco mihlo. Ze zvědavosti se vydáš tím směrem.
Jdeš po cestičce do lesa a cítíš, jak tam voní borovice a půda. 
Cítíš a slyšíš, že nedaleko je i malý potůček. (…)

A najednou se před tebou otevírá malý palouček a na něm je snad nejnádhernější laň, jakou znáš. Pije z potůčku. Zastavíš se a usměješ.
Laň zvedne hlavu a upřeně se na tebe bez jakéhokoliv pohybu dívá. Přímo tobě do očí. Zdá se, jako by se taky usmívala. 
Pomalu jdeš za ní. Když se přiblížíš úplně k ní, pohladíš ji po hlavě a těle a ona se nechává. Je jemňounká jako hedvábí. 
Ještě se malinko napije a pomalu se otočí, aby přešla potůček. 
Čeká na tebe na druhé straně.
Přebrodíš se opatrně vodou a jdeš za ní na druhou stranu borovicového lesa.
Najednou vidíš na zemi schoulené nějaké klubíčko, srst. 
Dochází ti, že to je schoulené dítě laňky spící koloušek. 
Tvá kamarádka laň se na tebe podívá a jasně ti dá očima najevo, že se můžeš přiblížit k jejímu děťátku.
Sedneš si a pohladíš malého kolouška a cítíš, jak krásně jemně a jakoby dřevem voní. Hladíš jeho jemňounkou srst a šeptáš mu láskyplná slůvka.(…)

Najednou zaslechneš nějaké dupání. 
To se jelen vrací. Už se ti objevuje před očima. 
Je nádherný. Vznešený, urostlý jelen. Má obrovské parohy a je celý alespoň dvojnásobně velký jak jeho žena, ta laňka. 
Dívá se střídavě na tebe a své male dítko a svoji ženu. 
Zdá se úplně klidný. Přijde k tobě a oblízne ti ruku. (…)
A najednou se svojí ženou odchází zpět do lesa a nechávají tě tam s malinkým kolouškem. 
Představ si, takhle ti důvěřují, že se postaráš o jejich malé! 
Jakmile odešli, zjišťuješ, jak velká únava na tebe padla. Uleháš do klubíčka vedle toho malého kolouška a ten tě krásně hřeje svým tělíčkem a srstí. (…)
Nadechuješ jemnou vůni jeho srsti dohromady s vůní borovicového lesa a krásně se ti u toho usíná. Cítíš se naprosto v bezpečí.
Kdykoliv pocítíš jakékoliv napětí nebo únavu, víš, že se můžeš vrátit ke svému kamarádovi kolouškovi.

Vystřihni si zvířátka ze splněných úkolů a nalep je na špejle a můžete hrát divadlo v krabici. Pokud máte úkoly vytištěné jen na tenkém papíře, doporučuji podlepit tvrdším a krabici můžete vyříznout na jedné delší straně a tam se bude svrchu hrát divadlo. Kulisy si děti vyrobí libovolné. Například les:)

20.

Jak se cítí tvé srdce? Hodně poskakuj a pak se zastav a dej si ruce na srdce a zeptej se ho, jak se cítí a pak namaluj srdce. Můžeš do něj nalepit malé vzkazy pro někoho v ruličkách. Jeden takový tip najdete tady.

Vymaluj si motýla nebo si na jeho polovinu nanes různé barvy třeba i prsty a pak otiskni na jeho druhou část a přidělej na špejli. Šablonu motýlka najdete v příloze nebo si jednoduše vystřihněte na tvoření prstíky z tvrdého papíru jako my na obrázku. Můžete poté také nalepit na špejle.

21.

Dneska foukej bubliny, ale hlavně si představ, když hluboce nadechneš do bříška a pak pomalu vydechuješ pusou, jak vyfukuješ všechno co tě trápí nebo zlobí. Foukej pomalu jednu bublinu za druhou. Až nebudou starosti začni foukat přání pro sebe a druhé.

Vyrob papírovou hvězdu. Tipy na výrobu najdete např. tady nebo tady.

 

22.

 Projděte se s blízkými po tmě venku a prohlédněte všechna světýlka a dej si nějaký dobrý teplý nápoj.

Vyrob si jablíčko s červenou svíčkou uprostřed a párátky napíchanými do něj s dobrotami (sušené ovoce a rozinky).

Stačí vydlabat díru do jablka a nějaké sušené ovoce napíchat na párátka do jablíčka s pár kousky hřebíčku a dodat pár větviček a červenou mašli a máte krásnou výzdobu štědrovečerního stolu. (Na obrázku nemám vyfocené dodělané).

23.

Každému koho dnes potkáš řekni, co máš na něm rád(a).

Piš někomu prstíkem na záda vzkazy nebo maluj zvířátka a ten dotyčný  ať hádá, co píšeš nebo maluješ a pak si vyměňte role.

 

24.

Krásné Vánoce!!! 

A je to tu. Den, na který jsme tak dlouho společně čekali.

Tak se pěkně nadechni do bříška a foukej bubliny trpělivosti kolem sebe. Bublinky ti pomůžou se hezky uvolnit na všechny nadcházející události a velký příliv lásky a radosti.

Zavři si oči a představ si, jak stojíš pod nádherně barevnou sprchou světel.  Ta nádherná světla prší na tebe a naplňují tvé tělo svými paprsky. 

Až ho máš úplně naplněné touto krásnou energií a světlem. Cítíš se nádherně.

Stále ti světla plní tvé tělo. Jen je nech proudit tvým tělem. 

Máš radost.

Život je skvělý a ty se cítíš skvěle!

Pošli tuto energii všem, které miluješ. Představuj si, jak v každém z dárečků pod stromkem je zabalený kus tohoto krásného barevného světla. 

Světla lásky.

Posílej i ty takovéto pomyslné dárečky všem svým oblíbeným kamarádům a pošli je i všem lidem na celém světě. 

Oni ti lásku určitě hned posílají na oplátku zpět.

KRÁSNÝ VÁNOČNÍ ČAS!!