Rituály, které rozjasní den s dětmi

Zvoní budík. A zrovna ten sen byl tak zajímavý. Ne, stávkuji a zachumlávám se zpět. Ale ne. Vždyť jsem máma. Usměju se, což mi pomůže naladit se i vnitřně na příjemno. Jemně se přitulím k dětem a hladím jejich tělíčka.

,,Ady?” Snažím se něžným hlasem a pohlazením budit tu naši malou tříletou vílu a začínám vítat každou část jejího těla hlazením u Adélky a vítám tak její tělíčko v novým dni. ,,Ahoj ruko Adélky, dobré ráno, zuž je tu nový den a uděláme si ho pěkný”.. někdy se Adélka vzbudí v průběhu a někdy až začnu vítat třeba nos. Skvělý je, že je taková mazlící a kontaktní, takže tyto rituály miluje. Ale myslím, že každé dítě je rádo probuzené objetím a projevením lásky ať už jakkoliv.

Pak budíme spou Lea, ale často to bývá i naopak, že malý je už vzhůru a budíme my dva Adélku. I když z jeho strany to nebývá vŽdycky tak něžné. (často je totiž jeho první otázka na sestřičku: ,,Ca va?” což česky znamená všechno ok? Máš se? a otevírá ji silou oční víčka a směje se :))

Jaký je váš budící láskyplný rituál?

Rituály

rituály jsou velké téma a pro život s dětmi jsou opravdu užitečné, protože jim dodávají jistotu a vnitřní řád v životě. Ať už jsou to rituály spojené se vstáváním, rituály odchodů z domu, rituály rozloučení, rituály přivítání nebo rituály před spaním.

I já sama miluji rituály. Vnímám, jak nám v životě vytváří jistotu a bezpečí. I když k některým než se “prokoušete” a zavedete je jako součást běžného dne, jako u nás s těmi brzko ranními láskyplnými, může to trvat.

Ale stojí to za to! Tak pojďte mrknout na inspiraci, kterou jsem vám v dnešním psaní nachystala.

Náš postelový ranní rituál jsem vám naznačila. Podle mne je nejdůležitější sama se naladit na hezký den a strávit několik minut s dětmi v posteli jen tak mazlením a něžným přivítáním do nového dne a naladěním se na hezký den. Třeba si společně říct, co se bude přes den dít. Ale jako nejdůležitější mi připadá dát dítěti hned po probuzení najevo lásku a důležitost.

No a jak to pokračuje u nás:

,,Zatímco my se v posteli s dětmi “rozkoukáváme”, muž je dávno z postele a teď v zimním období pro nás chystá oheň a příjemno na snídaňový rituál.

(Toto asi vynechat, je to dlouhý už- Adélka je noční pták (jak já ji rozumím) a tak má dlouhé rozjezdy, ale když se něžně chvíli mazlíme a pak to přejde do postelového blbnutí a Leo ji dělá prdíky na pupík (chybí mi výraz na toto hraní, ale snad všichni víme o co jde) je probuzená na to tata. A je legrace a stává se ten start do dne úplně jiným, než na “tvrdé” buzení. Zkrátka jak ráno vstaneme, takový je pak máme den, znáte to. )

Každý po svém a svojí rychlostí a přece spolu scházíme se u snídaně. Dáváme dětem na výběr ze dvou až tří možností. Aby měly možnost rozhodovat a řídit si, co mohou. (stejně tak s oblečením).

Po snídani si děti běží vyčistit zuby, oblíct a učesat a Adélka hned poté vkládá kartičky, do svého aktivitového kalendáře. Pokud už s danou kartičkou rovnou neběží aktivitu dělat. Je to u nás vděčná pomůcka rytmu dne. Zábavn áa neomrzí, zdá se. Ten teda teď čeká na aktualizaci, tak vám ho zase na sociálních sítích asi představím. aA taky budeme muset udělat druhý i pro téměř dvouročního.

Kontakt a blízkost dotekem

Kontakt je nejen v rodičovství, ale v každém vztahu klíčovým. Být v kontaktu, dotýkat se, objímat se, komunikovat.

Oxytocin je totiž úžasný hormon, který se nám při dotecích vyplavuje a který nás doslova zalívá štěstím a naplněním. Dotek. Tak jednoduchá věc, ale pro někoho složitá. Kontakt. Vztah.

Proto při veškerých rituálech v průběhu dne s dětmi zahrnujte dotek. Nejen, že jsou to nesmírně důležité láskyplné momenty, které projevují vzájemnou lásku, jsou to i momenty, které dětem usnadňují náročné změny, i když jde třeba jen o únavu ráno nebo večer.

Rituály během dne

Zkuste si během každého dne zavést rituál, že si s dítkem na 15min sednete na zem a děláte aktivitu, kterou samo chce a následujte jeho pravidla. Nehodnoťte, jen pozorujte nebo si s ním hrajte tak, jak vám říká.

Můžete to mít zavedené i tak, že se střídáte a jeden den vybíráte hru vy a druhý dítko. Je dobré mít nastavený budík na těch 15min, aby dítě vědělo, že se bude končit (my máme dvě minuty před samotným koncem první budík).

Důležité emoce, které potřebují být odžité se často totiž vyplaví před koncem nebo s koncem hry. I proto si nechte rezervu po skončení na případné mazlení a povídání.

Dalším skvělým rituálěm je blbnutí s dětmi- Dělejte si každý den alespoň 5- 10 min na společné blbnutí. Buďte dětmi společně s nimi. Skákejte, tancujte, hoňte se s nimi, hrejte kontaktní hry k upevnění vašeho vztahu. Ale o tomto rituálu se vám ještě zmíním v těch před spaním.

Zkuste si alespoň třikrát denně všimnout toho, co se dětem daří. Co se vám líbí a máte z toho radost a říct jim to. Buďte hlavně upřimní. V souvislosti s tímto mne napadá, jestli znáte kouzelný poměr, který do výchovy zavedl myslím Gottman.

Je to poměr 5:1, přižemž na jednu náročnou stresovou situaci, kdy se s dítětem nepohodnete následuje pět pozitivních zpětných vazeb nebo pochval od vás. Já to osobně nikdy nevyužila, ale třeba vám se tato pomůcka může hodit.

Další denní rituáy mne napadají podle toho, kolik času s dětmi trávíte. Pokud je to celý den, mohu se podělit s vámi ještě o ty naše. Když spíš až večery, klidně přejděte až na ty před spaním.

Tvořivá aktivita ať už výtvarně spolu něco vyrábět nebo zpívat, hrát na hudební nástroje nebo cvičit jogu (dětskou, zvířátkovou), to je u nás velmi oblíbený rituál na odpoledne. Stačí být sama v klidném rozpoložení a pokud máte chuť být flexibilní dát dítěti na výber z těchto typů aktivit, kterou má chuť dělat.

A samozřejmě je skvělé, když máte i rituály spojené s denním chodem domácnosti. Aby dítko mělo svůj úkol, zodpovědnost a mohlo pomáhat s běžnými činnostmi.

Ať už je to spoledčné vaření, pečení, chystání stolu na jídlo nebo uklízení po jídle. Je fajn mít zařízenou domácnost tak, aby minimálně svoje příbory, talířky a hrníčky měly dobře dostupné.

A tím, jak hodně dávám důraz za kontakt, budování vztahů blízkosti, nemohu jinak než doporučit časté objímání a dotyky v podobě těch, které má dítě rádo. Buďte vědomě a svojí pozorností plně spolu.

Udělejte si z každého společného jídla rituál, kde každý má možnost sdílet, co zažívá a jak se má, mluví, až domluví jeden a ikdo nemá u stolu telefon a jsou na tichý režim, aby i z dálky necinkala někomu upozornění a zprávy. Mít v kliduspolečné jídlo s malinkými dětmi je někdy náročné, ale alespoň bez rušivých elementů se občas může lépe zadařit 🙂

Ještě k denním rituál§m jeden náš oblíbený, který teda neděláme denodenně, ale je krásný, tak se o něm zmíním. Je to rituál udělat překvapení jeden pro druhého Nemusí to být vždy pro děti, ale že děti vyrobí něco pr rodiče, dají jim třeba kresbu do obálky a pak pod polštář nebo jakýkoliv malý dáreček. ejde o hmotné věci, jen vyjádření lásky skrze vyrobení drobnosti.

A také má velký úspěch, alespoň u nás šeptání do ošek dětí. To už ale spadá trošku do těch uklidňujících večerních aktivit. Ale milují, když jim každímu zvlášť šeptáme hezká slova do oušek. Je to jiné acítí se nejen milovaně, ale i důležitě a krásně se tím zaměří na tento smysl.

rituály před spaním

Co mi přijde skvělý rituál, ale sama ho ne pokaždé zvládám plnit je udělat si alespoň chvíli jen na sebe, zaměřit se na vlastní potřeby a zklidnění před tím, než začnete s rituály s dětmi. Protože klid náš se pak opravdu přenese na dítko a půjde vše hladčeji.

Když začnete hodinu dřív než chcetem aby dítě bylo v posteli je to ideální, že nebudete muset na nikoho, ani sebe příliš tlačit. Když mají děti rozdělanou nějakou aktivitu, upozorněte je, ať ji dodělají, že za 15min začnete poklízet a připravovat se na spaní.

Nechejte děti se ještě zbavit pebytečné energe ze dne a taks nii blbněte, skákejte, tancujte na nějakou hlasitou hudbu, zpívejte nebo je nechte se honit. Skvělou mocenskou hrou může být i honěná s tím, že se nakonec necháte chytit a říkáte, jak už nemůžete atd. Společné řechtání se je úžasným pomocníkem i s lepším spánkem, protože e při něm vylučuje hormon melatoninm který má právě na svědomí regulaci spánku).

Rituály v podobě lechtání a dovádění nebo dělání pizzy na bříšku jsem vám už jednou sdílela na sociálních sítích, ale opakování je matka moudrosti a navíc, toto je tak oblíbená aktivita, že věřím, pokud ji ještě nemáte zavedenou, že bude mít úspěch i u vás. de o dotykovoou hru, masáž. Přičemž děláte jakoby pizzu na bříšku dítka. Různými hmatovými vjemy napodobujete aktivitu jako plácání těsta a pak rozpínání těsta a pokládání jednotlivých ingrediencí na ni, sypání sýu atd a děti se většinou u toho moc nasmějí. Každý vjem je trošku jiný, ale příjemný a nečekaý. Vše je na bříšku.

Hned po těch aktivitách na vybití energie nebo takovéto řechtací společné aktivitě volete aktivitu zaměřenou na zklidnění. Takže se dítko soustředí na svůj dech, společně nadechujete do bříška balon nebo se jednoduše uvolní na zem jako hadrová panenka. Jiné děti hezky “tají” do uvolnění jako zmrzlina na sluníčku. Důležité je uvolnění a klidný dech

Pizza na bříšku ke každému převlíkání nebo přebalování nebno času po koupeli

hluboké nádechy a výdechy do bříška, nafukujeme balon před změnou nebo v těžší emoci

čtení a relaxace a vděčnost za den před usnutím na jednom a stejném místě….

zastavení se…jen tak sezení… žádná kniha, žádnž podnět…jaké to je jen tak sedět

hádání hmatem,,, sluchem očima…denodenní hrátky pro smysly

skákání…trampolína postel…relax… pohyb…toční a skákání je důležité por správný kognitivní vývoj

Kontakt…

Však víte, jak malé miminko nebetyčně potřebuje dotek.Je na něm závislé. A jak miminka a děti, které neměly v dětství dosycenou potřebu doteku se cítí v dospělosti stále tak nějak prázdní. Snaží se prázdnotu zahnat svými cíly, výkonností, různými láskami a aférkami, materiálnem. Ale všechno je dočasné a ta prázdnota se k nim tak nějak stále vrací.

Děti které byly frustrované v oblasti doteku, blízkosti se často naučí být samostatné. Vystačit si samy, zvládnout věci samy. Ale to už je pak i dané postavením v rodině /pokud jsou staršími, často převezmou velení a velí pak celý život, je to taková kompenzace za blízkost). Stále totiž touží po blízkosti a po uznání a chtějí si ji jakoby zasloužit. Proto tito lidé jsou často velmi zaměření na výkon a jsou i reálně výkonní. Jen to potom taky odnáší různými zdravotními problémy. Nedostatek oxytocinu může způsobit například vysoký tlak a problémy se srdcem.

0 thoughts on “Rituály, které rozjasní den s dětmi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *