Také se vám stává, že rádi stíháte více věcí naráz? Máte někdy chuť své rutinní záležitosti, jako je například čištění zubů něčím oživit a nejen se soustředit právě na tuto činnost?
Možná znáte někoho, kdo při čištění zubů chodí po celém bytě a zkouší stihnout více věcí při tomto rituálu.
Si představte například situaci, jak přijedete na návštěvu, po ránu jdete rychle u čištění zubů vybalovat věci z tašky a vaše malé dítě vám u toho asistuje. To je skvělé! Zaradujete se. Kolik se toho dá stihnout a jak krásně efektivně využít čas! A dítě je už tak skvělý pomocník. Ano. Ale brzy vás nadšení malinko asi přejde, když je třeba rychle okřiknout dítě v jeho vítězoslavném pochodu na záchod a vy nevíte jestli se smát či být rázný, když vidíte, jak za sebou táhne kořist v podobě vašeho pečlivě poskládaného prádla. No a co to? Proč má váš muž na sobě u slavnostního oběda košili s výrazným bílým flekem? Kde se vzal? A proč na vaší tašce je bělobou se smějící skvrna, když pospícháte zrovna ven? Uf. Ano. Zubní pasta. Úspora času? Hm..
Efektivnost je v módě, je nezbytností mnoha lidí v dnešním světě. Ale. Nepřicházíme tím právě o to nejdůležitější? Když napravujeme, co nám původně myšlený “šetřič času” přidělal činností.. Ale! I tato zubní pasta nás mohla inspirovat k poznání, že méně je často více. Že právě zklidněním a koncentrací můžeme dosáhnout mnohem více. Jak na to?
Koncentrace, cesta k sobě
I při takovéto činnosti není špatné se podívat do svého nitra. Naopak právě takovouto činnost k tomuto pěkně využít. Jak zmiňuji v článku o všímavosti (všímavost), je například možné použít tento čas k tzv.screeningu těla a mysli, k uvědomění si pocitů (viz. screening těla a nitra tamtéž).
Ale také můžete kromě takového screeningu dělat i samotné cvičení na rozvoj všímavosti. Zrelaxovat plně své tělo, uvolnit vědomě každou část těla, jen uvolněně stát. Po uvědomění myšlenek, které se vám hlavou honí je nechat po klidném obláčku například odplout či si vymyslet vlastní techniku, kam tyto myšlenky pošlete. A soustředíte se jen na svůj dech, jemný proud vzduchu, jak cítíte při výdechu pod svým nosem. Jen klidné pozorování nádechu a výdechu.
Či se zkuste zaměřit na samotný pocit, jaký máte z doteku zubního kartáčku, pasty a vaších zubů. Jaké to je? Plně se ponořte jen do sensuální stránky této záležitosti.
Krásný dárek dvakrát denně?
Jak často se na sebe smějete do zrcadla? Máte zrcadlo před sebou u čištění zubů? Ať už odpovíte jakkoliv, co byste řekli tomu, že dostanete dvakrát či vícekrát za den dárek? Ptáte se jaký? Co s vámi udělá úsměv na druhém člověku? A co se vám v nitru pozmění, když se třeba při každém čištění zubů na sebe podíváte a usmějete se? Vyzkoušejte! Jen tak si sám sobě vyslat lásku. Ať už do zrcadla či jen vnitřně prožít. Mít takový milý rituál sebelásky. Co myslíte? Vždyť jste skvělí, tak se na sebe smějte!
Také ale můžete rituál čištění zubů plně věnovat právě jen svým zubům. Soustředit všechnu svoji pozornost na jejich zdraví a sílu. Přát si pro ně jen to nejlepší a vnímat tuto akci jako velmi jim nápomocnou.
Postupně se z takových drobných rituálů může stávat zvyk a najednou budete mít ve svém životě zavedenou vnitřní práci na sobě, která vám třeba dlouho nešla zařadit. Takovou malou meditaci přítomnosti či poděkování a vděčnosti životu, svému tělu. To je na každém z nás. Ale malinké věci můžou časem přinést převrat. Každá minuta, každá drobnost má svůj význam. A každý úsměv k sobě i k druhému vyslaný se počítá.
0 thoughts on “JAK I ZUBNÍ PASTA MŮŽE BÝT NAŠÍM UČITELEM”