,,Nech mě prosím, jsem fakt unavená.” ,,Co zase děláš?” ,,To snad není možný, ty jsi snad detektor na blbosti!” ,,Já už nemůžu.”
Tak toto jsou výkřiky zoufalé matky. Mé vlastní.
Únava z cestování, spousty zážitků a malých zranění a nemocí dětí a tím pádem vlastního nespaní, mne dostaly. V tomto rozpoložení být pro děti průvodcem jejich emocemi není vůbec jednoduché.
Měla jsem co dělat s vlastními impulzy a spontánností, která je u mne skvěle vyvinutá v obou směrech. Jak pozitivní, tvořivé, tak né úplně příjemné pro druhé.
Musela jsem se zastavit. A v duchu jsem k sobě samé pronesla: ,,Ty, která děláš vše pro rozvoj emocí druhých a dětí, si teď neukočíruješ vlastní emoce a únavu?”. Zlobila jsem se na sebe. A tak jsem musela zmáčknout své vlastní STOP tlačítko. A začít plně dělat věci i pro sebe.
ZŮSTAŇ PLNĚ S EMOCÍ
Děti učím ať s emocí vždycky zůstanou jako se svým oblíbeným zvířátkem. Když s ním chvíli budou, pohladí jej, bude líp. Tak jsem si sama tuto metodu naordinovala. Jen emoci přijmout a pobýt s ní a pak se na ni až v klidu víc podívat a zamyslet se:
,, Kam mne ta emoce směřuje, co je za ní?”
A tak jsem začala každé ráno pár pozdravy slunci z jógy, protože vím, jak mi práce s dechem, protažení a krátká meditace nebo imaginace poté dělá dobře.
Tříletá dcera se k mému cvičení ráda přidává. Teď už i roční syn nás začal napodobovat. A tak jsem si řekla, proč nespojit co mne baví, s tím, co už předávám.
Udělala jsem si dva kurzy na cvičení jógy s dětmi a opravdově mne to nadchlo. Pár věcí jsme už sami od sebe dělali doma podobně, měli pár knížek na hravé jógování, ale ve skupince více dětí jsem vést jógu neuměla.
Naučila jsem se krásné hravé prvky, které teď zařazujeme a přidáváme k protahování a imaginačním cvičením.
JAK S DĚTMI ZAČÍT S JÓGOU?
Možná už sami s dětmi cvičíte a hledáte také novou inspiraci a možná hledáte cestu jak začít. Tak jsem se rozhodla s vámi pár tipů nasdílet a zároveň jsem poprosila moji milou kolegyni, která je certifikovanou lektorkou dětské jógy, o rozhovor, který vám zanedlouho přinesu.
Děti si pozice nepamatují jako my, tak je fajn jim je představit hravou formou. Nejčastěji jim je můžeme připodobnit k pozicím zvířátek a hrajeme si pak na určité téma.
Když zařazujeme nové pozice, je fajn přidávat jen dvě nebo tři. Ale záleží na věku dětí. U nás s tříletou se osvědčilo přidat vždy jednu, maximálně dvě.
Nejlepší je mít namalované nebo už někým vytvořené kartičky s jednotlivými pozicemi. Takže jim snadno připomenete nejen příkladem, ale i obrazem, danou pozici. Krátký příběh nebo hra ke každé je také prima.
DECHOVÁ CVIČENÍ
Začněte s dětmi dechovými cvičeními. Ze začátku to není úplně snadné naučit děti zklidnit a věnovat pozornost dechu. Tím, že s nimi uděláte pár zábavných dechových cviků, zjistí, jak velký vliv má jejich dech na to, jak se cítí. A dýchat jako zvířátka nebo pomocí různých hrátek je baví.
DÝCHÁNÍ DO BŘÍŠKA
Poproste dítě, ať si lehne a dá si ruce na svoje bříško. A ať si potom všímá toho, jak se bříško mění s každým nádechem a výdechem. Já ráda používám techniku s představou balónu v bříšku, jak si ho tam nafukují a vyfukují. Tak také můžete vyzkoušet.
DÝCHÁNÍ SE SLÁMKOU
Oblíbené cvičení dětí je se slámkou. Každému dítku dáte vlastní slámku (brčko) a můžete použít třeba molitanový balónek. Potom děti pomalinku a dlouze dýchají do slámky a tím posouvají balónek po zemi.
Pak jim můžete dát úkol, ať vyzkouší a samy vidí, co se stane s balónkem, když dýchají rychle a krátce.
DÝCHÁNÍ S VĚTRNÍKEM NEBO BUBLIFUKEM
Malé děti taky hodně baví foukat do větrníku. Tak jestli doma máte, můžete zařadit i toto cvičení. Nebo si jeden společně vyrobte.
Děti si zase všímají rozdílu v točení větrníku podle toho, jestli dýchají dlouze a jemně nebo krátce a silně. Stejně tak můžete experimentovat s bublifukem a tvořením bublin.
DÝCHACÍ KAMARÁDI
Můžete si jako pomůcku vyrobit dýchací kamarády z krepového papíru a kalíšků, o kterých jsem vám už psala na sociálních sítích. Jen krátce zopakuji.
Vezmete si papírové kalíšky, do kterých uděláte na dně dírku a zevnitř kalíšku z druhé strany nalepíte různě barevné papírky z krepového papíru.
Oblepíte kalíšky nebo pomalujete a uděláte z nich jejich oblíbené hrdiny nebo zvířátka. Fantazii se meze nekladou. A podle síly dětského dechu vlají krepové papírky.
DÝCHACÍ TROJÚHELNÍK
Namalujte si s dítkem trojúhelník, nebo jen prstem předstírejte, že jej malujete. Nadechuje se, když kreslí jeho první stranu a vydechuje, když maluje druhou. A s třetí propojující stranou opět nadechuje.
A teď už slibované příklady pozic, které máme s dětmi oblíbené.
ZÁBAVNÉ POZICE PRO DĚTI
HVĚZDA/PTÁČEK
Toto je naše oblíbená energetizující pozice, kterou často ráno začínáme. S hlubokým nádechem rozpřáhneme ruce s tím, že si říkáme, že vítáme nový den a sluníčko.
Dítě mává rukama jako ptáček, pomalým pohybem nad hlavu a zpět do rozpřažení. My jsme si k této pozici vymysleli následující říkanku:
JSEM PTÁČEK MALÝ, PO RÁNU ROZESPALÝ. ROZPŘÁHNU KŘÍDLA SVÁ A SLUNCI I HVĚZDÁM ZVESELA ZAMÁVÁM.
Na to nám pak krásně navazuje následná pozice:
HADROVÁ PANENKA
Dítko uvolní tělo do předklonu, zakulatí záda, povolí kolínka z napětí a ruce jen volně visí před tělem, hlava je také úplně uvolněně svěšená a ruce se pohupují před tělíčkem nad zemí jako by zem chtěly zamést.
K této pozici říkáme, že jdeme do úplného uvolnění a měníme se na hadrovou panenku. Naše povídání k tomu je:
TĚLO SI UVOLNÍM, V HADROVOU PANENKU SE PROMĚNÍM. CESTIČKU PŘED SEBOU ZAMETÁM SI, HEZKÝ DEN TAK PŘICHYSTÁM SI.
Pokračujeme do pozice:
STOLEČEK PRŮZKUMNÍKA
Pozice rovného stolečku odpovídající pozici prkna u nás dospělých je pro děti celkem náročná. Ale někdy ji rády zkouší, když chtějí mít sílu a silné tělo.
My si ji ale v reálu často uzpůsobujeme tak, že jdeme na všechny čtyři a napřáhneme dopředu jednu ruku a protilehlou nohu dozadu s tím, že si hrajeme na průzkumníka s dalekohledem.
A ten se mění na stoleček, který musí udržet spoustu věcí, které bude potřebovat ke své expedici. Pak nohu a ruku vyměníme a natahujeme a jde o snahu udržet rovnováhu. K tomu máme jen tuto říkanku:
JÁ MALÝ PRŮZKUMNÍK STOLEČEK UDĚLÁM. VŠECHNO SVÉ NÁČINÍ NA NĚJ SI VYSKLÁDÁM, PROTOŽE SPOUSTU SIL V TĚLE SVÉM PŘECE MÁM.
Většinou pak navážeme kobrou nebo oblíbeným psem.
POZICE KOBRY
Dítko si lehne na bříško čelem dolů a dá si ruce paralelně s ramínky tak, aby prsty směřovaly dopředu. Nadechuje se v pozici na zemi a s výdechem nadzvedne hrudník a hlavu silou svých paží.
Někdy je fajn doplnit i dechovým cvičením, syčením hada. Tady si často hrajeme i na strašlivého hada a jdeme rychle, abychom druhé zastrašili. Ale to jsou jen hravé prvky, které si sami vytvoříte podle sebe. K hadovi říkáme např toto:
PLAZÍM SE PLAZÍM, SYČÍM SI SYČÍM. DEJ SI TY POZOR, NEBO I NA TEBE JAZYK SVŮJ VYSTRČÍM… SSSSSS…
A pak náš oblíbený pes, který je často rozptylující aktivitou, protože z této pozice se děti rády rozblbnou a chodí jako pejsci.
POZICE PSA
Začíná se na všech čtyřech a s výdechem propne dítko nohy tak, aby celou plochou chodidla stálo na zemi. Roztáhne si prsty na rukou a dlaněmi tlačí do podlahy. Zadeček míří nahoru a hlava dolů a dítko vytváří jakoby písmeno V a kouká mezi své nohy.
V této pozici krásně posiluje celé tělo. Protáhuje si záda, jako by se pejsek po spaní protahoval. Naše říkanka k tomu:
PES VELIKÝ A SILNÝ JSEM. TLAPKY PŘEDNÍ TLAČÍ NA MOU ZEM. A ZADEČEK DÁM NAHORU, ABY SPATŘIL TU KRÁSNOU OBLOHU.
A vrátíme se zpět do hadrové panenky a pokračujeme přes pozici SOPKY, která je o tom, že se co nejvíce na špičkách nohou dítko natahuje rukama do nebes. U toho říkáme, že je sopkou, která srší vysoko, jak jen nejdelší její prsty dosáhnou a poté jdeme do pozice hory.
POZICE HORY
Dítko jen pomalu sepne ruce dlaněmi k sobě v oblasti svého srdce a zavře si oči a zklidní se v pozici hory. U této pozice si říkáme následující:
NÁDECH, VÝDECH, K SOBĚ RUCE, RŮŽOVĚT MI BUDOU LÍCE. BARVU SNĚHU NADECHUJI, RADOST V SOBĚ POVZBUZUJI.
Tak to je jedna z našich ranních sestav. Ráda vám napíši více, ale raději zas o večerních rituálech nebo o tom, co mi vy dáte vědět, že by vás nejvíce zajímalo.
Na dětské józe je nejkrásnější to, že nemá žádná striktní pravidla a otevírá se vám v ní plně kreativita a možnosti vytváření si vlastních her s vaším dítkem. Takže názvy a pozice, které vám tu uvádím neberte prosím nějak oficiálně. Jsou to naše domácí názvy.
Dechová cvičení, odreagování a relaxace v pozici opičáka a lva, odpočívání s medvědem a další najdete na mém instagramu nebo facebooku. Ale také spousta zajímavých dechových cvičení, ale i na koncentraci a hravých imaginací bude součástí kurzu Hravě k sobě.
Musím říct, že výzva být pozorná k sobě, začínat den vlastní jógou a meditací nebo imaginací a pak si zacvičit s dětmi společně je pro mne jedním z největších darů letošního léta.
Jestli i vy hledáte, jak začít nově a hravě, vyzkoušejte jógu s dětmi a věnujte pár minut denně opravdu jen sobě.
Kdybyste se chtěli inspirovat mojí 21 dní trvající výzvou, kterou jsem nedávno začala, ráda vám nasdílím své krátké denodenní inspirace. Můžeme tak výzvu zvládat společně.
Buďme si oporou vzájemně a hlavně se mějme rádi. Když dokážeme předat akceptující vzkaz našim dětem, aby se uměly přijmout a milovat plně, je to náš obrovský dar jim. Ale i sobě. Zkrátka rosteme i díky nim, nebo právě díky nim?
0 thoughts on “JÓGA PRO DĚTI”