Končí prázdniny a naše tříletá půjde poprvé do školky. Jestli i vaše dítko čeká přechod do školky nebo školy, možná by se vám mohly hodit naše tipy.
Konce a začátky nemusí být plné nadšení, ale i úzkosti.
Každý z nás reaguje na změny jinak, stejně tak každé dítě se v tomto přechodovém období bude chovat trošku jinak.
Jak u nás rodičů, tak u dětí, je nástup do škol provázen nejrůznějšími pocity a emocemi. Je fajn si je uvědomit u sebe, podporovat v jejich vyjádření i děti a odpovídat na jejich otázky s tím spojené pravdivě.
V tomto článku mluvím sice o školce, ale přechodové tipy se mohou hodit i vám, kteří máte doma budoucí školáky.
Jak děti připravit na změnu?
Ideální je s dětmi o nástupu mluvit, povídat si o všem, co je ohledně školky zajímá, hrát si hry na to, jak to ve školce bude asi probíhat.
1.VYTVOŘTE SI POSTUP NEZBYTNÝCH AKTIVIT ZÁBAVNOU FORMOU
Také je skvělé pár dní před nástupem vytvořit rutinu, kterou budete potom každý den absolvovat. Nacvičit si vstávání. Předat dítěti část zodpovědnosti třeba tím, že má vlastní budíček a samo se na něj vzbudí.
U nás se hodně osvědčilo to, že se šla dcera na školku podívat, vše si tam měla možnost prohlédnout a nyní ví, kam se těší.
Také ji tatínek připravil hru v tom, že společně vstanou a mají přesně takový režim, jak když půjde do školky, i s tím, že tam opravdu dojdou.
Už dříve jsem vám ukazovala náš kartičkový systém rutinních aktivit během rána a večera.
Ten je u nás stále oblíbený. Hned ráno si dcera vezme kartičky k sobě a po splnění daného úkolu je chodí na malé kolíčky pověsit zpět. Teď jej musíme na dny školky trochu upravit 🙂
2. ČTĚTE A POVÍDEJTE SI O ŠKOLCE NEBO SI NA NI SPOLEČNĚ HRAJTE
Je spousta krásných knížek na toto téma, my máme jednu jednoduchou, kterou i mladší syn miluje s otevíracími okénky a druhou více na čtení. Jde o Flandila ve školce. V této knížce je popsaných spousta situací, které mohou ve školce nastat.
Každopádně číst a povídat si na téma školky, jak to tam chodí, co tam mohou děti čekat, je úžasná příprava.
Skvělé je si i společně hrát na školku, na některé situace, které si dítko třeba vymyslí. U nás je to často uklidňování nějakého dítěte.
Baví mne, když slyším, jak dcera říká dítku, kterému je smutno nebo ho něco bolí, ať hlavně dýchá do bříška. Dýchání do bříška děláme totiž v rámci uvolnění před dětskými imaginacemi nebo jógou.
Také rádi hrajeme hry , jak se připravujeme na odchod do školky. Ale to naše děti často hrají i samostatně. Součástí hry je obouvání, kdo bude rychlejší a zapínání zipů na svetru a nasazování batohu a loučení.
3. SAMOTNÁ PŘÍPRAVA A PLÁN
Pokud vaše dítko ještě úplně nezvládá hodiny a dny, je fajn si vyrobit nějakou pomůcku. My jsme si udělali na papír jednotlivé dny s tím, že po skončení každého dne Adélka daný den sundá a dá do kapsičky “hotovo”.
4. JAK ZVLÁDNOUT KRIZOVOU SITUACI?
Další důležitou věcí mi připadalo připravit si scénář, co může dítko dělat, když mu bude smutno nebo nastane nějaká nesnadná situace.
My si společně vytvořili 4 body, které je fajn uplatnit, když přijde nějaká těžší situace.
- DÝCHEJ DO BŘÍŠKA. Je to taková naše hra, kterou praktikujeme k uvolnění před imaginacemi nebo když Adélku něco bolí. Dítko leží na zádech a představuje si při hlubokém nádechu až do bříška, jak se mu tam nafukuje velký balón. Takto 3x nafukujeme a sfukujeme balón.
- JAK SE CÍTÍŠ? Řekni, jak se právě teď cítíš, zkus se zaměřit na to, co slyšíš, co za vůně tě právě obklopuje, čeho se právě dotýkáš, jaké věci okolo sebe vidíš a jakou chuť máš zrovna na jazyku. Vracení ke smyslům je velkou pomocí.
- CO BY TI POMOHLO? Zkus říct, co potřebuješ, co by ti mohlo teď pomoci? Řekni paní učitelce, co tě napadlo, že by mohlo situaci zlepšit.
- PŘEDSTAV SI SEBE VE SVÉ KOUZELNÉ ZAHRADĚ. Nakonec si můžeš zavřít oči a představit si svoji kouzelnou zahradu, kde máš vše, co potřebuješ.
Je to kouzelná zahrada, do které dítě vstupuje v rámci meditačních příběhů a v každém z příběhů zažívá jiné dobrodružství, které jej podporuje ve zvládání různých situací v životě. (imaginaci zahrady si můžete stáhnout zdarma tady)
5. PODPOŘTE VAŠE SPOJENÍ I V NEPŘÍTOMNOSTI
Každé dítko prožívá separační úzkost trochu jinak, ale téměř na každé někdy smutek nebo zastesknutí přijde. Je fajn, aby v těchto situacích dítě mohlo obnovit neviditelné spojení s vámi. Můžete mu dát fotku vaší rodiny, kterou si v takových chvílích vytáhne nebo mu dát jeho oblíbenou hračku.
My jsme si vytvořili speciální smyslový pytlíček na tyto situace. Pokud se chcete inspirovat, přikládám pár fotek a popis, jak jsme si ho vybavili a čím je u nás prospěšný.
Vytvoření kouzelného váčku na podporu v krizi
Do našeho smyslového pytlíčku jsme dali pár věcí pro každý smysl, aby Adélce ve chvíli smutnění nebo nějaké krize pomohl každý smysl se více spojit se sebou samou.
PODPORA SKRZE VNÍMÁNÍ ČICHEM
Udělali jsme malinký pytlíček s nasušenou mateřídouškou. Té máme na zahradě spousty a Adélce může vůně matěřídoušky navodit klid už i svými uklidňujícími účinky.
Ale tato vůně je většinou pro ni spojená i se vstupem do její kouzelné zahrady z imaginací (každý večer před usnutím v představách vstupuje do své zahrady než začneme jiný příběh).
PODPORA HMATOVÉHO VNÍMÁNÍ
Když se naladí na jemnost peříčka, které má v pytlíčku, vzpomene si na to, že je v bezpečí, protože právě mráček, kterého zná také z imaginací, ji bezpečně veze na své peříčkové peřince ze zahrady za dalším dobrodružstvím.
Může si ho něžně pohladit a uvědomit si, že je jen na dobrodružné cestě a v bezpečí.
PODPORA POMOCÍ ZRAKU
Její očka mohou spočinout také na fotce, kterou má ráda, kde jsme všichni společně, když se jí narodil bráška.
Nebo se může rozradostnit pohledem na svůj duhový náramek, který si společně se mnou navlékla a připomenout si tak duhovou sprchu ze své kouzelné zahrady. Ta ji umí měnit pocity a nálady.
K té se jí váže i naše duhová meditace, kterou občas před spaním děláme. Tam jsme spolu propojené. Je to duha vedoucí od srdce do srdce.
SLUCHOVÁ PODPORA
V pytlíčku má také malé, doma vyrobené kastaněty. U hraní si Adélka ráda tancuje a tak jí to může připomenout i opičí tanec– to je taková naše společná hra s malým bráškou. Hra na opičáky je poskakování a vytřepávání těla, která nám pomáhá s vybitím napětí a uvolněním.
PODPORA POMOCÍ CHUTI
V malinké lahvičce od potravinářské barvy má Adélka pár rýžových burizonků, které miluje. Může si tak i připomenout svůj kouzelný strom v lesíku na konci své zahrady. Ten je totiž plný těchto jejích dobrot a ona se do svého kouzelného lesa ráda vydává, nejen za ním.
VYTVOŘTE SI SVÉ PROPOJENÍ
No tak to jsme vám představili náš pytlíček první pomoci. Adélka má ráda imaginace ve své kouzelné zahradě a cvičení jógových zvířátek, tak proto máme jednotlivé smysly hodně propojené i s výše uvedenými představami.
Ale ať už je to cokoliv, co společně s vaším dítkem vymyslíte, co vás spojuje a co by v té chvíli pomohlo obnovit vaše spojení, bude to to nejlepší právě pro vaše dítě.
EMOCE JSOU OK
Na závěr snad jen jednu důležitou věc.
Emoce jsou v pořádku, ať jsou jakékoliv.
Když se vám vaše dítko s pocity svěří, nezlehčujte je a naopak jej zkuste podpořit a sdílet s ním, jak vy sami prožíváte změny.
Popovídejte si třeba o tom, jak vy si pomáháte, když procházíte novými zážitky. Sdílejte s ním, že jste také někdy nervózní. A třeba i to, jak jste to měli vy, když jste nastupovali do školy nebo do nějakého nového prostředí. A jak to cítíte právě teď.
Upřímnost a podpora je důležitá. Ale i umění prožít vlastní emoce.
Pokud i pro vás je situace pocitově nelehká, nebojte se těch emocí a také si je prožijte. Nic není špatně, když to jde od srdce.
Loučící rituál
A nezapomeňte si s dítětem udělat nějaký malý loučící nebo přechodový rituál. Váš speciální pozdrav mohou být třeba tři hluboké nádechy a výdechy, přičemž u každého z výdechů posíláte pomyslné bubliny s obavami pryč, do nebe.
Nebo vám může jako loučící rituál posloužit krátká písnička, placák “high five” nebo pusa na ruku dítka, kterou když si v průběhu dne potom dítě někam přiloží, bude cítit vaše spojení.
Přeji vám krásný vstup do nového období.
0 thoughts on “Hurá, školka volá?”